Zbywanie udziałów w spółce z o.o.

Na różnych forach spotykam się z wieloma pytaniami dotyczącymi tego, jak zbyć udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Z racji tego wydaje mi się, że trzeba udzielić w tym temacie konkretnej odpowiedzi, aby wszystko było klarowne i zrozumiałe.

Otóż zbycie udziałów w spółce z o.o. może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy umowa nie stanowi inaczej. Jeżeli zostało to ujęte, powstaje tzw. nowy udział, którego wartość nominalna musi przekraczać próg 50 złotych. W przypadku, gdyby konkretny wspólnik posiadał więcej niż jeden udział i chciałby pozbyć się jedynie część z nich \u2013 wówczas między sprzedającym i kupującym powstaje wspólność prawa udziałowego.

Należy też nadmienić o tym, iż w opracowanej umowie spółki powinna być ustalona sprawa dotycząca tego, kto wyraża zgodę na zbycie konkretnych udziałów. Zobowiązanym do tego organem jest zarząd, rada nadzorcza lub wyznaczeni do tego wspólnicy. Możliwe jest również to, że będzie to osoba niezwiązana ze spółką lub któryś z możliwych organów administracji. W sytuacji, gdyby owa informacja nie została zamieszczona na kartach umowy, wtedy zgodę musi wyrazić cały skład zarządu, a poza tym obowiązkowo musi to być sporządzone w formie pisemnej, gdyż w przeciwnym razie postanowienie to straci ważność.

Jednak jeśli zarząd nie udzieliłby takiej zgody, wspólnik o udzielenie pozwolenia może zwrócić się z prośbą do Sądu Rejestrowego, który swoją decyzję musi poprzeć konkretnymi argumentami. W takim przypadku Sąd ma obowiązek, żeby poinformować pozostałych wspólników o ich prawie do zaprezentowania swojego kandydata, który miałby kupić wolne udziały.
Inna sytuacja występuje w przypadku śmierci któregoś wspólnika, bo wtedy posiadane przez niego wkłady w firmę automatycznie stają się własnością spółki, która musi je umorzyć w czym sprawdza się obniżenie kapitału zakładowego. Mogą zdarzyć się jednak przypadki, że udziały są rozdysponowywane pomiędzy pozostałych wspólników lub na spadkobierców zmarłego. Jeżeli wszystkie udziały są tej samej wartości, spadkobiercy mają możliwość, aby ubiegać się o co najmniej częściową wspólność praw udziałowych, w innym wypadku, będą one rozdzielone zgodnie z treścią testamentu.

Bardzo istotny jest fakt, iż przekazanie udziałów innemu wspólnikowi podlega obowiązkowi zgłoszenia do organów zarządzających daną spółką. Kodeks nie narzuca sposobu, jak musi to być udokumentowane. Dlatego o zaistniałej czynności można poinformować zarówno telefonicznie, jak i elektronicznie lub pisemnie. Podstawowym warunkiem jest jednak to, żeby do zawiadomienia dołączyć dowód przejścia udziałów.
Słowa kluczowe :

About Me

Instagram

Sidebar Posts

Popular Posts

Category

Facebook