Wykluczenie wspólnika ze spraw spółki z o.o.

Oczywistością jest, iż niektóre osoby na początku zakładają spółkę, a następnie dokładają wszelkich starań, aby ta mogła się rozwijać i działać na jak najwyższym poziomie. Zdarzają się jednak sytuacje, że jeden spośród wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w pełni świadomie działa na niekorzyść firmy i w takiej sytuacji jedyną możliwą opcją, która pozostaje pozostałym wspólnikom, jest jego wyeliminowanie z grona wspólników. Istotne jest, iż takie działanie obowiązkowo musi odbywać się w drodze powództwa zgodnie z KSH. Za tego typu postępowanie mogą wziąć się wspólnicy jedynie wtedy, kiedy ich łączne udziały przekraczają 50% kapitału minimalnego.
Zgodnie z założeniami Kodeksu Spółek Handolywch, szkodzący wspólnik może zostać wykluczony jedynie z \u201eważnych powodów\u201d, które wyznaczają poszczególne sądy. Pośród wymienianych przyczyn występują m.in. przypadki takie, jak:
- szkodliwe działania, które wpływają niekorzystanie na funkcjonowanie spółki i interesy jej wspólników,
- niewypełnianie swoich obowiązków przez wspólnika,
- bezpodstawne donoszenie na spółkę do Sądu,
- długotrwała choroba wspólnika, która uniemożliwia mu wykonywanie swojej pracy,
- utrudnianie organizowania zgromadzeń wspólników,
- narażanie spółki na zbyt wysokie koszty,
- działanie na rzecz konkurencji,
- rozpowszechnianie zabezpieczanych plików.
Oczywiście nie zostały wymienione wszystkie powody, a jedynie kilka. Trzeba wiedzieć, że każdy przypadek jest inny i to sąd rozstrzyga czy wspólnik zasłużył, aby go wyłączyć z prowadzenia spraw spółki.
Tworząc wniosek do sądu, należy pamiętać o tym, aby wspomnieć o wartości udziałów wykluczanego wspólnika, którą trzeba mu przekazać. Cenę tą ustala się zgodnie z rzeczywistą wartością udziałów, a do niej dodaje się wartość odsetek. Następnie udziały które zostały przejęte od wspólnika, obowiązkowo muszą zostać przejęte przez niewykluczonych wspólników lub osobę pragnącą zostać udziałowcem w spółce, po cenie ich faktycznej wartości. Wspólnik uznany jest za wykluczonego od razu w momencie przejęcia jego udziałów po ogłoszeniu prawomocnego wyroku.
Pamiętaj o tym, że czynności podejmowane przez wyłączanego wspólnika od chwili przedłożenia w sądzie wniosku do momentu, kiedy wyrok się uprawomocni są ważne i obowiązujące.
Słowa kluczowe :

About Me

Instagram

Sidebar Posts

Popular Posts

Category

Facebook