Jak rozwiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Zarządzanie własną firmą w większości przypadków jest ciężkie i wiążę się z wielką odpowiedzialnością. Całe zamieszanie po to, by spółka mogła działać satysfakcjonująco i wciąż się rozwijać zdobywając coraz to nowsze obszary gospodarcze. Niestety zdarzają się przypadki, iż założyciele firm podejmują decyzję o ich likwidacji, z racji tego, że nie do końca radzą sobie z ich prowadzeniem lub po prostu finansowa sytuacja firmy jest w złym stanie.

Zakończenie działalności spółki z o.o. ma miejsce w chwili wykreślenia jej z Rejestru Sądowego. W oparciu o informacje pochodzące z danych rejestru, wnioskujemy, że częstymi przyczynami doprowadzającymi do tego, że przedsiębiorcy postanawiają zlikwidować swoją działalność, jest chęć otrzymania pieniędzy z majątku spółki oraz zaprzestanie prowadzenia spraw w jej imieniu.

Z jakich innych powodów można rozwiązać spółkę z o.o.?

- z powodów wynikających z umowy spółki,
- w oparciu o decyzję podjętą przez wspólników,
- na podstawie postanowienia o przeniesieniu spółki za granicę,
- z racji upadłości spółki,
- gdy spółka działa nielegalnie,
- gdy osoby sporządzające umowę spółki, nie posiadały zdolności prawnej,
- gdy spółka straciła wszelkie możliwości na zrealizowanie zamierzonego celu,
- gdy działanie spółki zagraża interesom publicznym.
Osoby decydujące się na likwidację spółki, czyli likwidatorzy, zostali obarczeni obowiązkiem, aby o fakcie początku likwidacji złożyć zawiadomienie do sądu rejestrowego. Prócz tego, do składanego oświadczenia, trzeba również załączyć listę z imionami, nazwiskami oraz adresami wszystkich likwidatorów. W sytuacji, jeśli o rozpoczęciu likwidacji w danej firmie zadecydował sąd, posiada on również możliwość do tego, by wyznaczyć likwidatorów.


W następnej kolejności, obowiązkiem likwidatorów jest|ogłoszenie rozpoczęcia całego procesu likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W piśmie tym wzywa się wszystkich wierzycieli spółki do tego, aby zgłosili się w terminie trzech miesięcy od ogłoszenia. Obowiązkowe jest spłacenie i zabezpieczenie wierzycieli. Dopiero w późniejszej kolejności można pozostały majątek podzielić pomiędzy wspólników w zależności od tego, ile posiadają udziałów.


Następnie poprzez przekazanie odpisu sprawozdania likwidacyjnego, likwidatorzy muszą poinformować Urząd Skarbowy o rozwiązaniu spółki.
Słowa kluczowe :

About Me

Instagram

Sidebar Posts

Popular Posts

Category

Facebook