Sprawa zarządu spółki z o.o.

Zarząd to organ, który wykonuje czynności reprezentacyjne oraz zajmuje się prowadzeniem spraw spółki. Może on składać się z jednego lub kilku członków, którzy niekoniecznie muszą być jej wspólnikami.
Osoba będąca członkiem zarządu jest powoływana i odwoływana na podstawie uchwały podjętej na zgromadzeniu wspólników. Podmiot pełniący rolę członka zarządu może być powołany indywidualnie, lecz istnieje również możliwość, aby wszystkich powołać w tym samym momencie na okres jednej kadencji.
Przywileje zarządu zostały opisane przepisami prawa, postanowieniami zawartymi w umowie spółki z o.o. oraz regulaminem obejmującym zarząd. Wspomniane już przywileje zostały podzielone na dwie formy:
- prowadzenie spraw spółki,
- reprezentowanie spółki wobec innych przedsiębiorstw.

Prawo do wymienionych powyżej zadań, dotyczy różnego rodzaju zagadnień sądowych i pozasądowych wiążących się z funkcjonowaniem spółki. Prawo reprezentowania można ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich. Członkowie, zajmujący się prowadzeniem czynności prawnych w imieniu spółki, są zobowiązani, aby za każdym razem złożyć własnoręczne podpisy zgodnie z wzorem podpisu znajdującym się w dokumentach rejestrowych.

W sytuacji spółki z o.o. prowadzonej przez jedną osobę, jedyny widniejący wspólnik nie posiada prawa do jej reprezentowania. Wyjątkiem jest jedynie dokonanie zgłoszenia do KRS. Gdy wszystkie udziały spółki z o.o. należą do jednego wspólnika, oświadczenie woli musi być w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Natomiast w sytuacji, gdy zarząd składa się z kilku osób, wówczas sposób reprezentowania spółki określa się w treści umowy spółki. W takiej sytuacji zarząd nie może być wyłączony wolą wspólników z reprezentacji spółki. Oświadczenia przekazywane spółce i doręczane wnioski można kierować w stosunku do jednego członka zarządu lub odpowiedniego prokurenta. Możliwa jest także opcja, żeby wyznaczyć zakres obowiązujących praw i obowiązków, których przekroczenie będzie wymagało reprezentacji co najmniej dwóch członków zarządu.

Sposób odwołania członka zarządu.
Każdy z członków zarządu spółki z o.o. może być odwołany w dowolnej chwili w oparciu o uchwałę wspólników lub podjętą decyzję osoby uprawnionej. Odwołanie osoby ze stanowiska członka zarządu nie pozbawia jej roszczeń z tytułu stosunku pracy lub innego tytułu. Zasady dokonania tej czynności mogą zostać ściśle określone w treści umowy, w której także można ograniczyć odwołanie z wcześniej przewidzianych powodów.
Spółka z o.o., a odpowiedzialność jej wspólników.

Zostanie członkiem zarządu spółki z o.o. związane jest z specyficznym określeniem odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Każdy członek zarządu musi liczyć się z tym, że podlega kilku rodzajom odpowiedzialności, a więc cywilnej, karnej, podatkowej i wobec ZUS-u.

WAŻNE!

Nie bez powodu mówi się, że informacje zawarte w KSH są bardzo ważne. Otóż mówią o tym, że w razie gdyby egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna, wówczas to właśnie członkowie zarządu odpowiadają wobec wierzycieli spółki za nie spełnienie warunków umowy.

Kiedy członek zarządu może zwolnić się z odpowiedzialności? Istnieje taka szansa pod warunkiem, że:
- odpowiednio wcześnie przedłożony zostanie wniosek o ogłoszenie upadłości spółki,
- nie będzie on winny niezłożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki
- pomimo tego, że wniosek o ogłoszenie upadłości nie zostanie złożony, wierzyciel nie poniesie żadnej szkody.
Słowa kluczowe :

About Me

Instagram

Sidebar Posts

Popular Posts

Category

Facebook