Kilka słów na temat kapitału zakładowego spółki z o.o.

Na samym początku powinno się wytłumaczyć definicję kapitału zakładowego, na co przeznaczony jest cały ten artykuł. Tak

więc, według formuły jest to wkład w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wnoszony przez osoby, które ją zakładają. Nie jest to kwota stała jednak należy zwrócić uwagę na to, że ustalana jest jej minimalna wysokość. Naturalnie wartość ta może być wyższa, ale nie ma możliwości, żeby była niższa od kwoty, którą narzuca KSH. Wartość kapitału wnoszonego przez wspólników musi być zgodna z informacjami, które zostały podane w umowie spółki, jej statucie i rejestrze handlowym.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami prawnymi wspomniany kapitał spółki z o.o. wynosi 5 000 zł i pokrywany jest na podstawie udziałów, które wnoszą wszyscy wspólnicy, czyli tzw. udziałowcy. Podział udziałów pomiędzy wspólników nie musi być równy, gdyż to właśnie liczba posiadanych udziałów określa funkcję wspólników w spółce. Jeżeli w przyszłości zamierzasz być udziałowcem w spółce z o.o., pamiętaj, że cena jednego udziału minimalnie wynosi 50 złotych.



Co może być wkładem na kapitał zakładowy?

- pieniądze,

- aport,

- patenty, itp.

Przepisy prawa polskiego dotyczące zakładania spółek konkretnie wskazują, iż osoby podejmujące się prowadzenia spółki, najpóźniej z dniem jej rejestracji, muszą przedstawić całość kapitału zakładowego, a prócz tego każdy wspólnik jest zobowiązany, żeby w Sądzie Rejestrowym przedłożyć oświadczenie zapewniające o wniesieniu całości kapitału zakładowego w tworzonej spółce z o.o.. W sytuacji zawyżenia kwoty w oświadczeniu, wszyscy udziałowcy solidarnie muszą zrównać brakującą część.

Czas rozpatrzyć kwestię udziałów.

Udziały mogą zostać uchylone pod przymusem lub całkowicie dobrowolnie, lecz wiąże się to także z likwidacją zarówno obowiązków, jak i praw konkretnego udziałowca. Jednak, aby tego dokonać, należy oznajmić na początku zwołanie zgromadzenie wspólników, gdzie decyzja ta zostanie na mocy prawa zatwierdzona, a następnie będzie trzeba zająć się dokonaniem zaistniałych zmiany w akcie założycielskim.

Jak wiadomo, w każdej spółce z o.o. musi zostać powołany zarząd, którego zadaniem jest prowadzenie tzw. księgi udziałów, gdzie znajdują się informacje takie, jak: imiona i nazwiska wspólników, miejsce zamieszkania lub adres do korespondencji, ale też liczba oraz wartość udziałów, które posiada dany wspólnik.
Słowa kluczowe : , ,

About Me

Instagram

Sidebar Posts

Popular Posts

Category

Facebook