Staż a historia spółki

Jeśli podjęliśmy już decyzję o kupnie spółki z o.o., to pora rozejrzeć się za korzystnymi ofertami. Cena spółki nie jest jednak jedynym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę w tej sytuacji. 

Szukając najlepszej oferty dla siebie, możemy natknąć się na ogłoszenia, w których sprzedawane są spółki stażowe/świeże oraz z historią/bez historii. Mogłoby się wydawać że te kwestie są od siebie zależne, jednak nie jest to regułą. O czym więc świadczą te kategorie?

Staż a historia spółki mogą być całkowicie odrębnymi sprawami.
Staż informuje o tym, ile czasu minęło od zarejestrowania podmiotu gospodarczego. Można spotkać się ze spółkami całkiem świeżymi lub takimi, które istnieją od kilku miesięcy, a nawet lat.
Historia spółki zależy od tego, czy prowadziła ona już jakąś działalność. Kupując spółkę czystą, bez żadnej historii mamy pewność, że nie wiązały jej żadne umowy, a co za tym idzie, nie posiada żadnych zobowiązań ani długów.

Spółka którą kupimy, może charakteryzować się długim stażem, przy jednoczesnym braku historii. Oznacza to, że od momentu jej powstania, nie prowadziła działalności, a jedynie czekała w stanie “uśpienia”. Przez cały czas istnienia, jej założyciel musi odprowadzać z tego tytułu odpowiednie podatki, dlatego spółki stażowe są zazwyczaj droższe od spółek świeżych. Niektórzy klienci decydują się jednak na zakup starszej spółki - dłuższy staż na rynku może być zaletą, jeśli właściciel zechce ubiegać się o dofinansowanie, np. w postaci kredytu.
Słowa kluczowe : , ,

About Me

Instagram

Sidebar Posts

Popular Posts

Category

Facebook