Wypłata środków ze spółki z o.o.

Wypłacanie środków pieniężnych ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest tak proste jak w przypadku chociażby jednoosobowej działalności gospodarczej.

Spółka z o.o. stanowi odrębny podmiot prawny, a więc posiada swój własny majątek. Z tego względu wspólnicy nie mogą dowolnie wypłacać pieniędzy z konta spółki. Przesunięcie majątkowe pomiędzy wspólnikiem a spółką z o.o. musi mieć podstawę prawną i być odpowiednio zaksięgowane.

Pieniądze ze spółki można wypłacić w celu wynagrodzenia wspólnika z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło czy też kontraktu menadżerskiego, wynagrodzenia wspólnika z tytułu powołania go na członka Zarządu, a także w celu pobrania zaliczki na poczet dywidendy bądź wynagrodzenia wspólnika z tytułu powtarzających się świadczeń pieniężnych.

Należy podkreślić że nie jest dopuszczalne dokonywanie wypłat z majątku spółki bez podstawy prawnej. W przypadku dopełnienia się takiego uczynku wspólnik kategorycznie powinien zwrócić otrzymane środki. Członkowie organów spółki ponoszą odpowiedzialność za jej zwrot w sposób solidarny.

Słowa kluczowe : , ,

About Me

Instagram

Sidebar Posts

Popular Posts

Category

Facebook