Spółka akcyjna – organy

Spółka akcyjna ze względu na to, że posiada stosunkowo najbardziej złożoną strukturę, w znacznej większości przypadków jest wybierana w celu prowadzenia przedsiębiorstw o największych rozmiarach. W związku z tym, że często otrzymujemy od Państwa zapytania odnośnie organów występujących właśnie w tej formie prowadzenia działalności, postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię.

W spółce akcyjnej możemy rozróżnić poniższe organy...

ZARZĄD
Powołuje go rada nadzorcza i musi się on składać z co najmniej jednego członka, który został powołany na nie dłużej niż 5 lat. Warto jednak pamiętać, że osoba ta następnie może być powoływana również na kolejne kadencje. Do obowiązków zarządu spółki akcyjnej należy reprezentacja oraz prawidłowe prowadzenie jej spraw. Obowiązek reprezentacji dotyczy zarówno spraw sądowych, jak i pozasądowych. Jednak w sytuacji kiedy zarząd jest wieloosobowym organem, istnieje możliwość złożenia oświadczenia w imieniu spółki przez co najmniej dwóch członków. Z kolei uchwały są podejmowane poprzez większość głosów.

RADA NADZORCZA
Jest to organ kontrolny, którego celem jest prowadzenie nadzoru nad wszelkimi możliwymi kwestiami związanymi z prowadzeniem działalności w formie spółki akcyjnej. Rada nadzorcza jest powoływana przez walne zgromadzenie, a jej kadencja trwa nie dłużej niż 5 lat. Ilość członków nie może wynosić mniej niż 3, aczkolwiek w przypadku spółki publicznej jest to liczba 5. Warto mieć na uwadze fakt, iż w szeregach rady nadzorczej nie może znaleźć się adwokat, radca prawny, główny księgowy, kierownik oddziału, likwidator oraz członek zarządu spółki.

WALNE ZGROMADZENIE WSPÓLNIKÓW

Stanowi ono naczelny organ zarządzający spółką akcyjną. Jego zadaniem jest reprezentacja akcjonariuszy w sprawie prowadzenia danej spółki. Możemy wyróżnić zwyczajne walne zgromadzenie, które powołuje się w czasie nie późniejszym niż pół roku od zakończenia roku obrotowego w celu rozpatrzenia, a następnie zatwierdzenia sprawozdania finansowego, udzielenia absolutorium organom spółki, jak również podjęcia uchwały o podziale zysku lub pokryciu strat. Kolejnym rodzajem zgromadzenia wspólników jest nadzwyczajne walne zgromadzenie wspólników, które jest zwoływane przez akcjonariuszy posiadających co najmniej połowę kapitału zakładowego.





Słowa kluczowe : , ,

About Me

Instagram

Sidebar Posts

Popular Posts

Category

Facebook